قالب سایت

قالب سایت چیست و چگونه طراحی می شود؟

پیشتر توضیح دادیم که قالب سایت (Template)، همه آنچه که کاربران سایت مشاهده می کنند را، شامل می شود. در واقع وقتی صحبت از طراحی سایت می شود، بخش بزرگی از آن مربوط به همین طراحی قالب سایت و پیاده سازی آن می شود.
قالب سایت از رنگ بندی بخش های مختلف تا نحوه نمایش محتوا را، در بر می گیرد. تعداد ستون ها، لوگوی سایت، اندازه و نوع فونت نوشته ها، ریسپانسیو بودن، مکان قرار گیری هر المان و صدها مورد دیگر، توسط قالب سایت مشخص می شوند.
هر سیستم مدیریت محتوا در کنار قالب سایت کامل می شود و هر کدام از این دو بدون دیگری کامل نیستند. اگر می خواهید سایتی زیبا و کاربر پسند داشته باشید می بایست قالبی بهینه و حرفه ای برای سایت طراحی کنید.
به صورت پیشفرض زمانی که از CMS های رایگان برای مثال وردپرس استفاده می کنید، یک قالب رایگان بر روی سایت شما اعمال می شود. پس از آن با مراجعه به بخش مدیریت سایت می توانید هر نوع قالبی که می خواهید را، آپلود و اعمال کنید. اگر از آن دسته از افرادی هستید که به خاص بودن قالب سایت تاکید دارید، باید گفت که ناچار به استخدام برنامه نویس و طراح سایت هستید. اما در صورتی که تنها کاربردی بودن سایت برایتان مهم است، می توانید از انواع قالب های آماده رایگان و پولی استفاده کنید.
برای طراحی قالب سایت نیاز به دانش برنامه نویسی به زبان های html ،java ،css، Php و … است که، با توجه به امکانات مورد نیاز هر کدام از زبان های برنامه نویسی به کار می روند.
با جستجویی در وب هزاران قالب متناسب با سایت خود را خواهید یافت. هر کدام از این قالب ها را می توان به صورت دلخواه، شخصی سازی کرد و از امکانات آن بهره برد.
به این نکته توجه داشته باشید که، قالب سایت برای CMS های مختلف، متفاوت است و باید متناسب با همان سیستم مدیریت محتوا، طراحی شده باشد. برای مثال نمی توان قالب سایت وردپرسی را برای سایتی که با جوملا راه اندازی شده استفاده کرد.

نکات مهم در انتخاب قالب سایت

کاربردی بودن سایت یک طرف ماجراست اما زیبایی و بهینه بودن طرف دیگر ماجرا! یکی از موارد مهم در انتخاب قالب سایت، توجه به موضوع آن است. برای مثال قالب سایت های خبری، فناوری، گردشگری و … با هم متفاوت است.
ــ سازگاری با افزونه ها از موارد بسیار مهم در انتخاب قالب سایت است. اگرچه گفته شد که CMS ها همه نوع امکاناتی دارند، اما لازم است تا قالب سایت نیز با آنها سازگاری داشته باشد. فرض کنید می خواهید افزونه ای برای ارتباط با مشتریان را در یک سایت وردپرسی نصب کنید. اگر قالب سایت طوری طراحی شده باشد که با آن سازگاری نداشته باشد، نمی توانید از این امکانات استفاده کنید.
ــ قابلیت صفحه ساز گرافیکی به کاربر این امکان را می دهد که، بدون برنامه نویسی صفحات مختلف گرافیکی و زیبا برای سایت بسازد. سعی کنید قالبی که انتخاب می کنید این ویژگی را داشته باشد.
ــ قالب هایی که انتخاب می کنید نیاز به بروزرسانی دارند، تا امکانات و امنیت آنها همواره ارتقاء یابند. سعی کنید قالبی را انتخاب کنید که توسط سازنده اش بروزرسانی شود.
ــ پشتیانی در صورت بروز مشکلات، از دیگر مواردی است که، شرکت سازنده قالب، باید به آن رسیدگی کند. معمولا قالب هایی که گارانتی ندارند، از چنین مزایایی محرومند.
ــ بهینه سازی قالب که مربوط به سئوی سایت است، نیز از موارد بسیار مهم است. یک قالب بهینه و سئو شده می تواند به افزایش رتبه سایت کمک شایانی بکند.
ــ کم حجم بودن و کاربری ساده از دیگر نکاتی است که، در زمان انتخاب قالب سایت باید به آن توجه شود.
آخرین و مورد مهمی که به آن اشاره می کنیم این است که، قالب سایت با مرورگرهای مختلف سازگاری داشته باشد. کاربران از انواع مرورگرها برای وبگردی استفاده می کنند لازم است تا با همه آنها سازگاری داشته باشد. به این قابلیت browser compatibility می گویند.

سایت ریسپانسیو (Responsive) چه سایتی است؟

از آنجایی که امروزه افراد با دستگاه های مختلفی به وبگردی می پردازند نیاز است تا سایت ها برای همه دستگاه ها بهینه سازی شوند. یعنی برای گوشی، تبلت، لپ تاپ و کامپیوتر های رو میزی به صورت تمام صفحه و کاملا بهینه نمایش داده شود. به سایت هایی که متناسب با هر صفحه نمایش، تغییر اندازه می دهند Responsive می گویند. واکنش گرا بودن سایت، یکی از عواملی است که، رابط کاربری آنرا آسان می کند و در نهایت به کسب رتبه بهتر کمک می کند.
به عنوان مثال؛ در سایتی که واکنش گرا نباشد، برای کاربران موبایل کلمات متن بیش از حد ریز دیده می شوند. حتی کاربر اگر صفحه گوشی را زوم کند نیز، لازم است، دائم به چپ و راست اسکرول کند، که این کار اصلا رضایت بخش نیست. طبیعی است که چنین سایتی، کاربرهای موبایلی خود را که امروزه کم هم نیستند، از دست می دهد و این کار از چشمان تیز بین گوگل دور نخواهد ماند. در نتیجه باید منتظر افت رتبه باشد!
در گذشته آنهایی که کاربران موبایلی برایشان مهم بود، اقدام به ساخت سایت برای دو نسخه موبایل و کامپیوتر می کردند. که این کار هم هزینه بر بود و هم وقت گیر! اما حالا با پیشرفته تر شدن دانش برنامه نویسی، سایت ها طوری طراحی می شوند که، واکنشگرا باشند و تقریبا با هر صفحه نمایشی سازگارند و بدون زوم کردن و اسکرول چپ و راست محتوای آن قابل خواندن می باشد.
سئو بر روی ریسپانسیو بودن سایت بسیار حساس است و یکی از اقدام های اولیه ای که باید برای بهینه سازی سایت انجام داد، استفاده از قالب بهینه شده برای سایت است.

مقاله مرتبط: AMP چیست و چه تاثیری در سئوی سایت شما دارد؟